Hírmátrix: a hír és ami a hírek mögött igazán fontos

non-profit

A Birodalom visszavár!

A Fejér Megyei Múzeumok Igazgatósága - Szent István Király Múzeum szakmai koordinálásában „A Birodalom visszavár!” Szórakoztató, játékos, szabadidős programok Gorsiumban című pályázati projekt keretében tíz oktatási intézménnyel közösen megvalósított Társadalmi Megújulás Operatív Program keretében, közel 50 millió forint segítette a megyében élő gyermekeket abban, hogy humán ismereteik fejlesztésével tudásuk versenyképesebb legyen.

A múlt év szeptemberében, az Európai Unió támogatásával indult TÁMOP projektben 2011. június végéig több mint 1000 gyermek vett részt a programba, amely közel 5000 múzeumlátogatási alkalmat jelentett. Az eseménysorozaton részt vevő óvodás, iskolás és középiskolás gyermekek– irányított múzeumpedagógiai módszerek segítségével – szereztek élményszerű történelmi ismereteket, a nagyszabású múzeumpedagógiai programnak a keretében, amelynek a központja a Közép Európában egyedül álló ókori, római régészeti park a Fejér megyei Gorsium volt. Az életkori sajátosságokat figyelembe vevő eseménysorozat keretében a gyermekek és a tanulók érdeklődésére alapozva a múzeumpedagógusok hatékonyan alakították a gyermekek készségeiket és gyarapították ismereteiket.
A több hagyományőrző egyesület a váci Familia Gladiatoria, a dunakeszi-i Szarvas Törzs Kelta Hagyományőrző Egyesület, a pázmándi Levendula Játszóház valamint múzeumi szakemberek, régészek, restaurátorok, múzeumpedagógusok, drámapedagógusok, színészek és kreatív szakemberek szakmai irányítása által vezetett programban a gyermekek szórakoztató, játékos szabadidős tevékenység során élték át a római kor hangulatát és sajátították el a készségeket, képességeket. A Fejér megyei gyermekek Gorsium Általános Iskola, Tác; István Király Általános Iskola; Munkácsy Mihály Általános Iskola; Széna Téri Általános Iskola; Szent Imre Általános Iskola és Óvoda ; Mancz János Óvoda; Százszorszép Óvoda, Tác; Hang-Szín-Tér Művészeti Szakközépiskola, Bodajk; Kodolányi János Középiskola és Kollégium; Teleki Blanka Gimnázium és Általános Iskola megismerkedtek az ókori provincia Pannoniának a római birodalomban betöltött szerepével, a hétköznapi élet sajátosságaival, Gorsium történetével, a régészeti parkkal. Foglalkozások keretében Gorsium Régészeti Parkból származó leletanyagon keresztül, valamint a helyszín az úgynevezett témanapokon múzeumpedagógiai foglalkozások keretében felfedezhették lakóhelyük környékén található egyedülálló római kori emlékek gazdag hagyatékát, megismerkedhettek a római kor katonáinak embert próbáló életútjával, a kor kulturális, társadalmi szokásaival, tárgyi és szellemi hagyományaival. Játékos formában elevenedett meg a római divat, a lakberendezés és ékszerviseleti, a hadviselési és vallási szokások, az ókor ízei.

2011. június végéig 15 különböző tematika alapján, 5 féle foglalkozástípusban, összesen 211 foglalkozási alkalom alatt közel 5000 látogatási alkalommal, több mint 1000 gyerek vett részt az eseményeken.

A Fejér Megyei Múzeumok Igazgatósága - Szent István Király Múzeum a projekt révén jelentős eszközfejlesztést hajthatott végre és a know how által a későbbiekben is képes nagyszabású múzeumpedagógiai rendezvények sikeres vezetésére.

Projekt adatok: Pályázati azonosító:TÁMOP 3.2.11/10-1-2010-0044 A Társadalmi Infrastruktúra Operatív Program,  „A Birodalom visszavár!” Szórakoztató, játékos, szabadidős programok Gorsiumban című pályázati projekt. Elnyert támogatás: 48 999 962 forint. A támogatás aránya: 100% Pályázó neve és projektgazda: Fejér Megyei Múzeumok Igazgatósága A projekt kezdete: 2010. július 1. A projekt befejezése: 2011. június 30. Fenntartási idő: 2016. július 1.


2011 a családok éve a Magyar Nemzeti Múzeumban
Extra kedvezmények a családi belépőjegyek árából
2011.01.15
Mostantól még inkább megéri családostul jönni a Magyar Nemzeti Múzeumba, hiszen az állandó kiállításainkra érvényes kedvezményes családi jegy árát felére csökkentettük!

2011-ben a Nemzeti Múzeum állandó kiállításait 50%-os kedvezménnyel látogathatják a családok. Így a családi jegy (2 fő felnőtt és gyermekeik részére) az állandó kiállításokra 2011. január 15-től 2250 forint helyett 1150 forintba kerül!
Bízunk abban, hogy ezáltal minden család számára elérhetővé válnak a múzeum régészeti, történeti kincsei és azok a felnőttek és gyerekek is ellátogatnak hozzánk, akik eddig nem engedhették meg maguknak ezt a kikapcsolódást.






SZEREP-JÁTÉK
Művészet, gazdaság, társadalom
Múzeumkommunikációs program a Műcsarnokban
2010. szeptember 01 - 2011. május 31.
Jelentkezés és további információ:
Reischl Szilvia –
Támogató:
Európai Bizottság Oktatás és Kultúra Főigazgatósága – Kultúra Program

Az Európai Bizottság támogatást nyújtott a projekt költségeihez. Ez a kiadvány (közlemény) a szerző nézeteit tükrözi, és az Európai Bizottság nem tehető felelőssé az abban foglaltak bárminemű felhasználásért.
2010. szeptember 1 – 2011. május 31.

8–12-ES OSZTÁLYOK JELENTEKEZÉSÉT VÁRJUK!

Rendhagyó múzeumpedagógia-program megvalósítására nyílik lehetőség A pult mögött című kiállításhoz kapcsolódóan. A rendszerváltás gazdasági és politikai hatásának képzőművészeti megnyilvánulásait feldolgozó tematika olyan múzeumpedagógiai foglalkozások megszervezését teszi lehetővé, mely egy történelmi szituáció átélését és megértését segíti elő a programban részt vevő 14–18 éves fiatalok számára.

A kiállítás szeptember 19-i zárása előtt 10 osztály kap lehetőséget arra, hogy egy 1½-2 órás foglalkozáson egy előre kiválasztott mű bemutatásán keresztül ismerkedjen meg a kiállítás tematikájával, azaz a gazdasági átalakulás társadalmi, szűkebb értelemben vett művészeti vetületeivel. A kiállítás zárása után, egy dokumentációs anyag segítségével, további 40 osztálynak szeretnénk lehetőséget teremteni a téma feldolgozására.

Az iskolai foglalkozásokon részt vevő osztályokhoz egy múzeumpedagógus, egy szociológus és egy képzőművész látogat el, akik a kiállításról, illetve a rendszerváltásról beszélgetnek a fiatalokkal. A kiállító művész – a korszakhoz értő szakember magyarázatával és moderálásával – saját, a műcsarnoki kiállításon szereplő művét interpretálja a diákokkal közösen. A foglalkozás második felében a meghívott vendégek egy szerepjátékra ösztönzik a diákokat, melyben különböző társadalmi helyzeteket rekonstruálnak egy képzeletbeli város életében, végül elkészítik „városuk” rendszerváltás előtti, illetve utáni makettjét.

A foglalkozások célja, hogy A pult mögött című kiállításon látható művek létrejöttét, valamint a kiállítás koncepcióját a XX. század második felére jellemző gazdaságpolitikai változások tükrében ismerjék meg a csoportok, a hagyományos történelemoktatás módszereihez képest szemléletesen, játékosan és alternatív módon.

A program ingyenes.
SZEREP-JÁTÉK a Pult mögött Kiállításton
2010 Műcsarnok
SZEREP-JÁTÉK a Pult mögött Kiállításton
2010 Műcsarnok
SZEREP-JÁTÉK a Pult mögött Kiállításton
2010 Műcsarnok
SZEREP-JÁTÉK a Pult mögött Kiállításton
2010 Műcsarnok
SZEREP-JÁTÉK a Pult mögött Kiállításton
2010 Műcsarnok

A hírmátrix szerkesztősége