Hírmátrix: a hír és ami a hírek mögött igazán fontos

gazdaság


Csak pontosan és függetlenül! Ez a Hírmátrix non-profit, közösségi és kultúrális blog legfontosabb credója. A ma médiája - tisztelet a kivételnek - gazdasági érdekek által vezérelt reklámfelületek hátoldalára készül, nem a hír szabadsága, hanem a befolyásolás a fő célja. A hírmátrix más és több. A hírmátrix nem hajt profitra, ellenben minden közhasznú, az ország és a régió fejlődését támogató hírt, eseményt, információt szívesen közöl, megoszt olvasóival. Ha Ön úgy gondolja, hogy van ilyen híre írja meg emailcímünkre, mi elhelyezzük és a köz számára szabadon felhasználhatóvá tesszük. A hírmátrix nem politikai portál, de van véleménye. A hírmátrix nem mérlegel - ami nem sért hatályos jogszabályt - azt közöljük, mert számunkra az információ szabadsága alapelv. A szabad és korrekt információ hatalom a civil társadalom kezében. A hírmátrix ebben hisz, ezért van, ezért készül. Legyen az olvasónk, legyen a hírszerkesztőnk.

http://www.fn.hu/ Soros: decemberre tetőzik a válság

Soros: decemberre tetőzik a válság - illusztráció
2011. szeptember 25. 16:03: Most súlyosabb a válság, mint 2008-ban volt, mivel akkor helyükön voltak azok az európai hatóságok, amelyekkel kezelni lehetett a válságot, most pedig létre kell ezeket hozni - mondta Soros György, aki szerint decemberre várható a válság tetőzése. 
A magyar származású befektető az IMF és a Világbank éves rendes közgyűlésén tartott konferencián kijelentette: az euróövezeti mentőcsomagok motorjának számító Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz (EFSF) csupán egy "embrió", amely nincs felhatalmazva arra, hogy el is költse azokat az összegeket, amelyeket forrásként nyer.
A tőzsdei befektető szerint "ténylegesen elképzelhető, hogy Görögország nem lesz képes elkerülni az államcsődöt". Egy görög csőd esetében elsődleges fontosságú, hogy megvédjék az európai bankrendszert és megfékezzék a tovagyűrűző hatásokat - tette hozzá.
Soros György arra figyelmeztetett, hogy az európai adósságválság, amelynek hatásait fokozza a fejlődő piacok növekedési ütemének lassulása, illetve az amerikai költségvetés körüli politikai megosztottság "költségvetési és hitelpiaci válsághoz fog vezetni".

Súlyos veszélyt jelent a világgazdaságra nézve, hogy egyes európai bankok beszüntetik a fejlődő piacokon a dollárhitelezést, mivel dollárlikviditási gondjaik vannak - tette hozzá.

Soros az Emerging Markets-nek azt nyilatkozta, hogy az eurózóna fenntartásának ára egy elhúzódó költségvetési hiány- és államadósság csökkentés, amely a depresszió szélére sodorhatja Európát. Szerinte, ha a válságot sikerül is visszatartani, a németek rá fogják kényszeríteni Európát a megszorításokra, ezzel elhúzódó recesszióba taszítva a kontinenst, amit már nyugodtan nevezhetünk depressziónak. Ha tehát nem sikerült az európai országoknak egy szorosabb politikai és költségvetési uniót létrehozniuk, az nagyobb fenyegetést jelent, mint a Lehman Brothers 2008-as csődje. Egy komolyabb bankválság az egész világgazdaságot súlyos depresszióba sodorhatja.

Soros szerint az európai adósságválság decemberben tetőzhet, mivel véleménye szerint Görögország akkor jelenthet csődöt. "Görögország meg fogja tenni a szükséges intézkedéseket, hogy megkapja a következő, októberi segélyét. Ennek érdekében elfogadják majd a tőlük követelt törvényeket, ez pedig a görög válságot egészen decemberig halaszthatja, amikor a következő hitelrészlet esedékessé válik" - mondta Soros. Emiatt az euró válság is decemberben érheti el a tetőfokát.

 

Nincs befolyása a frankra a svájci bankoknak a bankvezér szerint

[origo]|2011. 01. 29., 16:05|Utolsó módosítás: 2011. 01. 29., 16:10|
Az egyik legnagyobb svájci bankház elnöke szerint abszurd az a vád, hogy a svájci pénzintézetek felelősek a frank erősödéséért.
 "Vannak olyan abszurd vádak, miszerint a svájci bankok spekuláltak a frank erődítésére és az euró gyengítésére. A globális frankpiacon a svájci bankoknak összesen 5 százalékos részesedése van" - mondta az egyik legnagyobb svájci bank, a UBS igazgatóságának elnöke, Kaspar Villiger, aki vissza is utasította a fenti vádakat.
Villiger - akivel a Neue Zürcher Zeitung szombati kiadásában jelent meg interjú és aki korábban a svájci kormánynak is tagja volt - azt is elmondta, hogy a UBS-nek nincs befolyása a devizaárfolyamokra.
Nem Villiger az első, aki visszautasítja a frank erősödéséért a svájci bankokat felelőssé tevő kritikusokat, két hete a nagy rivális bankház, a Credit Suisse elnökhelyettese, Urs Rohner nevezte nonszensznek ezeket a vádakat.  A bankok és a spekulánsok felelősségéről januér elején kezdtek el cikkezni a svájci lapok. Nick Hayek, a Swatch igazgatótanácsának elnöke szerint "botrányos" lenne, ha kiderülne, hogy a nagy svájci bankok, a UBS és a Credit Suisse a frank erősödésére spekulálnak. "Mindenáron meg kell akadályozni ezt az indokolhatatlan spekulációt" - mondta ekkoriban Hayek. Villiger az interjúban azt mondta, hogy véleménye szerint az euró túléli a mostani adósságválságot. "Az állampénzügyekkel nagyobb gond van Kaliforniában, mint Görögországban" - tette hozzá.

 

 

A gáz drágulására számítanak

Áremelkedést várnak a villamosenergia- és a gázipar vezetői 2011 első felében az energiainfo.hu internetes hírportál legfrissebb felmérése szerint.

A szakportál húsz magyarországi erőműtársaság és áramkereskedő cég vezetőjét kérdezte meg január második hetében az első félévi várakozásaikról.
Valamennyi megkérdezett a gáz árának emelkedését várja, a válaszadók 60 százaléka pedig az áram nagykereskedelmi árának emelkedésére is számít. A többség, 80 százalék a gáztüzelésű erőművek jövedelmezőségének további romlását valószínűsíti, a többiek stagnálást várnak.
A piaci helyzetet minden cégvezető pesszimistán, volt, aki "minden eddiginél rosszabbnak" ítélte meg. Az energiainfo.hu felmérése során több vezető "ismét felhívta a figyelmet arra, hogy a +nagypolitika+ továbbra is összekeveri a +szociálpolitikát+ az energiapolitikával, ezzel pedig igen csalóka üzenetet küld a piaci szereplőknek".